Zakończenie prac archeologicznych w Gminie Ochotnica Dolna

3 września miał miejsce ostatni etap prac archeologicznych związanych z poszukiwaniem grobów wojennych na terenie Gminy Ochotnica Dolna. W jego trakcie, w lesie w pobliżu osiedla Kotelnica w Tylmanowej, udało się odnaleźć mogiłę skrywającą szczątki partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego ze zgrupowania „Ognia”.

W grobie tym spoczywał najprawdopodobniej zastrzelony 25 października 1946 r. Marian Kubiak „Roman”, w czasie wojny żołnierz AK, następnie podoficer „ludowego” Wojska Polskiego, od lata 1946 r. w stopniu porucznika dowódca 1. kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.

Po sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji archeologicznej szczątki partyzanta zostały ekshumowane z pierwotnego miejsca spoczynku i za zgodą prokuratora z pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie pochowane 24 września na cmentarzu parafialnym w Tylmanowej.

Prace archeologiczne prowadzone pod nadzorem IPN realizowała firma „Ingwar”. Działania odbywały się w ramach zadania „Ocalić od zapomnienia”  dofinansowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w Kraju 2020”.

Fot. Dawid Golik/IPN