Tradycja palm wielkanocnych (film)
Tradycja palm wielkanocnych (film)

Z racji zbliżającej się Niedzieli Palmowej, mamy przyjemność zaprezentować pierwsze z dziewięciu filmowych dzieł, zrealizowanych w 2020 r. we współpracy ze znakomitą ekipą filmową z 360 studio Łukasz Lisiecki i Blackheart Film. Film powstał w ramach zadania „My górale i nasza tożsamość”, dofinansowanego z programu EtnoPolska 2020, którego beneficjentem był Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej. Szczegóły z lipcowego planu filmowego dostępne są tutaj: https://www.ochotnica.pl/pl/211/4995/po-goralsku-na-planie-filmowym.html

Trudna sytuacja w jakiej znalazła się ludzkość na całym świecie i atmosfera nadchodzącego Wielkiego Tygodnia skłania nas do tego, by sprawić na Wielkanoc Państwu i sobie świąteczną niespodziankę.

Jakie kiedyś były tradycyjne palmy? Z czego się je wykonywało? Między innymi o tym dowiemy się z przekazu zawartego w mającym dzisiaj swoją premierę filmu o palmach wielkanocnych. Informacje te, w sposób obrazowy, w swoim wierszowanym utworze, przekazał nam nasz lokalny poeta – Józef Chrobak z Tylmanowej:

Długi kij z leszczyny wikliną okładali.

Zdobili baziami, a bukszpanem wykańczali.

Dodając do tego z bibuły kwiaty i kolorowe wstążeczki,

Wyglądały palmy paradnie, jak wśród świątecznej wycieczki.

Tam, gdzie zeszłego lata, udało nam się cofnąć czas o kilkadziesiąt lat, a pomoc mieszkańców, jaką w tym „pospolitym ruszeniu” otrzymaliśmy, na każdym kroku, jest dzisiaj dowodem na to, że przez wieki całe nie utraciliśmy poczucia bycia jedną, góralską rodziną.

Kolejne Święta Wielkanocne… znów wzruszą i umocnią każdego z nas w tym przekonaniu, że tradycja i nasza tożsamość jest nadal żywa – jak kiedyś, w czasach, które pamiętają już tylko „najstarsi górale”. Żyli prostą, mądrą codziennością i mocą ducha swojej wiary – w Boga, rodzinę i przetrwanie. To przesłanie zawarli w dziewięcioczęściowej epopei gorczańskiej jej autorzy.

O tym opowiada również zwiastun całego cyklu, który powstał nie tylko w hołdzie tradycji, kulturze i obyczajowi Ochotnicy i Tylmanowej, ale by obwieścić najmłodszemu pokoleniu jak bardzo mogą być dumni czerpiąc ze źródła swoich przodków.

Prawda czasu i prawda ekranu – zapraszamy na film o walizce pełnej kolorowych tajemnic.

Była pierwszą taką zaczarowaną walizką na tych ziemiach, a było to bardzo dawno temu…….. Niech duch minionych czasów zawita do Waszych domów – ku pokrzepieniu serc.

Zdjęcia: Łukasz Lisiecki