Spacer szlakiem Powstania Styczniowego w Krakowie

Historia, czyli pamięć o przeszłości jest niezwykle ważnym aspektem życia każdego człowieka, zwłaszcza patrioty. Dążymy do tego, by dzieci i młodzież już od najmłodszych lat poznawały historię i dzieje naszego kraju, dlatego w ramach zadania ,,Młodzi dla Niepodległej – pamiętamy!” wybraliśmy się na spacer tematyczny po Krakowie szlakiem Powstania Styczniowego.

W towarzystwie pięknej pogody zwiedziliśmy m.in. dawny areszt przy ul. Kanonicznej, miejsce przesłuchań podejrzanych, cmentarz Rakowicki, Katedrę Wawelską i wiele innych, cennych z punktu widzenia Powstania Styczniowego (i nie tylko) miejsc. Chociaż wiele z nich nie wygląda tak jak w 1863 roku, to dzięki opowieściom i naszej wyobraźni dotknęliśmy kawałka historii.

Jak Kraków, to i Dzwon Zygmunta. Dotknęliśmy jego serca, tak na szczęście. Obejrzeliśmy również piękne widowisko zegara w Collegium Maius, a uważni i punktualni wysłuchali hejnału mariackiego.

Przeszliśmy kilka kilometrów, a do domów dotarliśmy zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni, bo spędziliśmy ten czas w bardzo miłej atmosferze i z najlepszym przewodnikiem Panem Kamilem, który zaczarował nas opowieściami, a przede wszystkim rozbudził w nas ciekawość historii każdego z odwiedzanych miejsc.

To jeszcze nie koniec działań w ramach tego projektu. Szczegóły niebawem.

Dofinansowano ze środków Biura ,,Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego ,,Powstanie Styczniowe 1863-1864”