Tylmanowianie i Ochotniczanie w słuchowisku Radia Kraków
Tylmanowianie i Ochotniczanie w słuchowisku Radia Kraków

W czasie Świąt Bożego Narodzenia (25 – 27.12. 2020 r.) Radio Kraków zaprosiło słuchaczy na cykl dokumentalnych słuchowisk pt. „60+ Nowy Wiek Kultury”. Była to wspólna propozycja Radia Kraków i Teatru Nowego.

Teatr Nowy w Krakowie od 2011 roku realizuje projekt „60+ Nowy Wiek Kultury”, poprzez który aktywizujemy seniorów w Małopolsce. Każdego roku pracuje z trzema grupami seniorów, pochodzącymi z trzech różnych małopolskich gmin. W 2020 roku, do udziału w 10. edycji projektu zaproszono seniorów z gmin Ochotnica Dolna, Bobowa i Laskowa, którzy z Agnieszką Obszańską pracowali nad realizacją autorskich słuchowisk. Każde ze słuchowisk składa się z opowieści uczestników projektu, którzy dzielą się ze słuchaczami nie tylko swoją wrażliwością i doświadczeniem życiowym, ale przede wszystkim tym, jak widzą bliższą i dalszą okolicę, jakie mają aspiracje i marzenia i tym, co dla nich ważne.

W realizacji słuchowiska wzięli udział seniorzy z Ochotnicy i Tylmanowej należący do Stowarzyszenia Klubu Seniora Wiecznie Młodzi. Przygotowali oni słuchowisko „Wiecznie młodzi w Gorcach”. W słuchowisku opowiadają i śpiewają o życiu dawniej i dziś, o trudach życia w tym surowym klimacie, o przywiązaniu do gór i natury, tradycji, wspólnocie, tożsamości góralskiej, spotkaniach, które dają nadzieję i… plackach na blasze.

– Swoją energią mogliby obdarzyć z pół Polski. Nie dają się samotności. Spotykają się, by rozmawiać, śpiewać, dzielić radościami i troskami. Na tym trudnym górskim terenie i w małej społeczności żyło i wciąż żyje się inaczej – mówi w słuchowisku Agnieszka Obszańska.

Słuchowisko dostępne tutaj: Radio Kraków

Warto posłuchać ich opowieści!

Słuchowisko powstało w ramach projektu 60 + Nowy Wiek Kultury realizowany przez Teatr Nowy w Krakowie.

Tekst i zdjęcia: radiokrakow.pl