Promujemy naszą tradycję!
Promujemy naszą tradycję!

Miło nam poinformować, że zdjęcie autorstwa Lucyny Kozub, wykonane podczas ubiegłorocznych nagrań realizowanych przez WOK w ramach projektu „My górale i nasza tożsamość” zostało wyróżnione w konkursie fotograficznym pt. „Bogactwo kultur pogranicza polsko-słowackiego” w kategorii fotografie współczesne.

Zgłoszone zdjęcie pochodzi z planu filmowego „Kośby w górach”. Zdjęcie przedstawia kosiarzy w trakcie pracy. Kośba odbywała się na polanach Wymiarki i Kolybisko tj. pod Jaworzem i Jaworzyną (Błyszczem) w pobliżu wieży widokowej na Koziarzu (Suchy Groń). Mieszkańcy Tylmanowej ubrani w dawne stroje oraz wyposażeni w stare sprzęty: drewniane grabie i widły, kosy, kuski, babki i in. wyszli o świcie, aby skosić polanę. Pierwsze pokosy zostały położone zanim słonce wzeszło.

Zdjęcie zgłoszone do konkursu zostało zatytułowane „Kosiorze nie stójcie, łącki sie nie bójcie”. Tytuł nawiązuje do starej tylmanowskiej przyśpiewki, która kiedyś rozbrzmiewała w górach.

Autorka zdjęcia Lucyna Kozub 16 listopada odebrała nagrodę z rąk przewodniczącego jury konkursowego Marcina Ozorowskiego.

Pokonkursowa wystawa prezentowana jest w  Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu. Na wystawie można obejrzeć fotografie zgłoszone do konkursu przez polskich i słowackich uczestników, w tym nasze zdjęcie z Tylmanowej. Zdjęcia ukazują zwyczaje, kulturę i tradycję polsko-słowackiego pogranicza.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00

Zdjęcie główne: Euroregion Tatry