Pamiętamy! Wystawa poświęcona poległym
Pamiętamy! Wystawa poświecona poległym

W ramach zadania „Ocalić od zapomnienia”, które realizowała Gmina Ochotnica Dolna z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju 2020”, została opracowana wystawa historyczna poświęcona grobom i mogiłom ofiar działań wojennych na terenie Ochotnicy i Tylmanowej. Burzliwe i krwawe dzieje Gminy Ochotnica Dolna pozostawiły po sobie dziesiątki mogił wojennych na cmentarzach, polanach i w górach. Wśród nich są mogiły pojedyncze i zbiorowe.

Wystawa składa się ze zdjęć archiwalnych i współczesnych, ale także wzbogacona została rysunkami autorstwa Macieja Kuchty, które przedstawiają aktualne mogiły znajdujące się na cmentarzach parafialnych. Treść widniejąca na poszczególnych tablicach została zaczerpnięta z publikacji „Ocalić od zapomnienia” Dawida Golika. Wiersze, które znajdują się na planszach są autorstwa naszej lokalnej poetki Stanisławy Gołdyn.

Wystawę będzie można obejrzeć w Wiejskich Ośrodkach Kultury. Stanowi ona materialne świadectwo wydarzeń, dotyczących historii Ochotnicy i Tylmanowej, związanych z walką i męczeństwem mieszkańców obu miejscowości.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.