Kiedyś w potokach prali…

W czwartek, 30 lipca po raz drugi powróciliśmy do przeszłości. Tym razem przenieśliśmy się do czasów kiedy panie – gospodynie z Ochotnicy i Tylmanowej – robiły pranie w potokach. Był to wówczas stały element życia wpisujący się w codzienne obowiązki.

Na planie filmowym stało się głośno i gwarnie. W ruch poszły tarki, kijanki, cebrzyki i balie. Potok Jamne w Ochotnicy Górnej stał się przez chwilę scenerią minionych czasów.

Aktorzy ubrani w dawne stroje przenieśli nas w świat przeszłości – prosty, wartościowy i piękny. Było gwarno i wesoło. Wśród szumu potoku rozbrzmiewał góralski śpiew oraz radosny krzyk dzieci.

Ekipa filmowa nagrała obraz bajkowy, sielankowy!

To drugie z pięciu nagrań realizowanych w ramach zadania „My górale i nasza tożsamość” w ramach dofinansowania z EtnoPolski 2020, którego beneficjentem jest Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej.

Plan filmowy odwiedził Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, który docenił pracę aktorów i całej ekipy filmowej. – Działania, które teraz podejmujemy są niezwykłą promocją naszej gminy oraz wartościowym materiałem dla kolejnych pokoleń mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej.

Dziękujemy wszystkim aktorom za udział w nagraniach. Wasza zaradność, pomysłowość i spontaniczność sprawiła, że materiał, który został sfilmowany jest niezwykły. Dodać należy, że każdy z aktorów na własną rękę zaopatrzył się w stare sprzęty i stroje, o które już teraz nie jest łatwo. Dziękujemy Michałowi Buskowi za kolejny, ciekawy scenariusz. Dziękujemy pani Annie – gospodyni „Piwnicy pod Wanatami” w os. Jamne, która udostępniła nam miejsce w swoim ogrodzie i służyła pomocą. Dziękujemy gospodarzowi – panu Józkowi za pokazowy przejazd koniem ciągnącym wóz z sianem.

To nie koniec nagrań. Przed nami kolejne, o których będziemy informować na bieżąco. Podróżujcie razem z nami w czasie!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”