Jesienny etno festiwal „My górale”

W Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej odbyło się jesienne podsumowanie projektu „My górale i nasza tożsamość” dofinansowanego w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

W związku z panującą pandemią, w sali zebrali się przede wszystkim aktorzy, którzy brali udział w nagraniach filmowych i sesjach zdjęciowych – ze względów bezpieczeństwa nie mogło to być wydarzenie ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna.

Na przybyłych gości czekała specjalnie przygotowana sala, która emanowała jesiennym klimatem: kolorowe liście, dynie, rozsypane na podłodze orzechy i szyszki. Wzdłuż ściany została rozstawiona wystawa zdjęć, które prezentowały kadry z plenerów i nagrań filmowych. Na scenie znalazły się stare sprzęty, które podróżowały wraz z aktorami i także były niezastąpionymi bohaterami filmów. Nie zabrakło także starych fotografii ze zbiorów WOK Tylmanowa, które pokazywały dawne życie mieszkańców Tylmanowej i Ochotnicy.

W tak jesiennym klimacie odbyło się spotkanie podsumowujące, które rozpoczęło się od przywitania zebranych gości przez Wójta Gminy Ochotnica Dolna Tadeusza Królczyka. Następnie głos zabrała Małgorzata Piątek – Kierownik zespołu ds. zarządzania projektami w Urzędzie Gminy w Ochotnicy Dolnej, przybliżając zebranym informacje o projekcie realizowanym od kwietnia br. przez WOK w Tylmanowej.

W wydarzeniu podsumowującym gościnne udział wzięli Adam Górnicki Skarbnik Gminy Ochotnica Dolna oraz Maciej Mikołajczyk Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna.

Pierwszym elementem spotkania było zaprezentowanie widowni zrealizowanych w czasie wakacji nagrań filmowych. Tutaj głos zabrał Michał Busek – reżyser i scenarzysta wszystkich filmów – który wprowadził publiczność w tematykę filmową. Po obejrzeniu materiałów przyszedł czas na podziękowania dla aktorów poszczególnych filmów. Zostali oni zaproszeni na scenę, gdzie otrzymali drobne upominki i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Filmy: palmy wielkanocne, pranie w potoku, kośby, przeprawa przez Dunajec i wykopki – sprawiły, że oglądający przenieśli się w czasie – do przeszłości. Starsi i dorośli mogli wspomnieć to co kiedyś było stałym elementem ich życia, młodsi zaś mieli okazję zobaczyć jak kiedyś żyli i pracowali mieszkańcy Tylmanowej i Ochotnicy. Niejednemu w oku zakręciła się łza. Nagrania bowiem, w bardzo realistyczny sposób, przedstawiają dawną – piękną, ale trudną rzeczywistość.

Podczas wydarzenia podsumowującego zostały zaprezentowane etno kalendarze: ścienny i książkowy, gadżety promujące projekt „My górale i nasza tożsamość” m. in. kubki emaliowane i smycze oraz strona internetowa. Każdy z uczestników otrzymał materiały promocyjne oraz kalendarze. Była to forma podziękowania aktorom za ich udział i zaangażowanie w projekt.

Został także rozstrzygnięty konkurs „Przodków zwyczaje” w kategorii literackiej i malarskiej. Nagrody wręczył Wójt Gminy. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali m. in. tablety, smarwatche, słuchawki bezprzewodowe. Podczas wydarzenia podsumowującego można było obejrzeć wystawę prac konkursowych. Zwycięskie prace zostały przedrukowane w kalendarzu książkowym.

Wydarzenie podsumowujące poprowadził konferansjer – Franciszek Bartula.

Pyszny regionalny poczęstunek przygotowała Pani Zofia Piszczek.

Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie. Był to do tej pory jedyny projekt, którzy zaangażował tak dużą ilość osób. Dziękujemy za waszą pomoc, poświęcony czas, życzliwość, wsparcie organizacyjne i logistyczne. Materiał, który powstał będzie nieocenioną pamiątką i skarbnicą wiedzy o naszej tradycji, kulturze i tożsamości dla kolejnych pokoleń mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna.