Jak kiedyś kopano ziemniaki?

W czwartek (13 sierpnia) odbyło się nagranie ostatniego już filmu z cyklu „My górale i nasza tożsamość”. Aktorzy, głównie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej, zaprezentowali wykopki w starodawnym wydaniu.

Za scenerię posłużyło pole z ziemniakami w Ochotnicy Górnej w os. Jamne – Pyrdołowski Potok. Gospodynie ubrane w dawne stroje codzienne, z koszykami plecionymi z wikliny i motykami wyruszyły na pole. Towarzyszyli im gospodarze, którzy „obkosili nacinę” z rzędów ziemniaków, a następnie wjechali koniem i pługiem aby wykopać grule.

Widząc przygotowania do wykopów, goście z Kozienic koło Warszawy, członkowie UKS Olimp, przebywający na urlopie w Ochotnicy Górnej, postanowili wziąć udział w nagraniach. Szybko znaleźli stroje i udali się na „scenę”. W nowej roli poradzili sobie świetnie!

Na zakończenie wykopów zapłonęła watra, w której upieczono ziemniaki! Nie zabrakło też placków z blach i bryndzy. Chociaż mamy dopiero sierpień, to jednak na planie dało się już wyczuć zbliżającą się jesień.

Plan filmowy odwiedził Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk wraz z Kierownikiem ds. zarządzania projektami Małgorzatą Piątek. Oboje przyglądali się pracy aktorów i całej ekipy filmowej i zdjęciowej. Wójt wyraził swoją radość i podziw dla osób zaangażowanych w podtrzymywanie tradycji i kultury Ochotnicy i Tylmanowej. – Dzięki takim ludziom jak Wy nasza kultura i tradycja nie zaginie. To co teraz robicie będzie nieocenionym materiałem dla kolejnych mieszkańców naszej małej ojczyzny.

Dziękujemy wszystkim aktorom za udział w nagraniu. Bez waszej pomocy nie udałoby się zrealizować materiału. Dziękujemy Sołtysowi Sołectwa Ochotnica Górna Wiesławowi Maciądze za pomoc w organizacji pleneru. Dziękujemy Józefowi Jurkowskiemu za użyczenie konia z wozem. Dziękujemy Państwu Wójciakom za możliwość realizacji nagrań na ich polu z ziemniakami i za życzliwe przyjęcie w ich gospodarstwie. Dziękujemy gościom z Kozienic, którzy znakomicie wcielili się w rolę górali i pomogli w wykopkach. Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej za udział w nagraniu i za przygotowanie tradycyjnego posiłku! Dziękujemy ekipie filmowej oraz fotografom! Dziękujemy naszemu niezastąpionemu reżyserowi Michałowi Buskowi, który ma wciąż głowę pełną pomysłów!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.