Festiwal Dunajca już wkrótce
Festiwal Dunajca już wkrótce

21 sierpnia w Tylmanowej odbędzie się Festiwal Dunajca – wydarzenie promujące kulturę i tradycję, które zrodziły się w dorzeczu Dunajca.

Tylmanowa leży nad Dunajcem, a przepływająca przez nią rzeka tworzy w dwóch miejscach malownicze zakola zwane przełomem Dunajca.  Osiedla rozciągają się po jednej i drugiej stronie brzegu rzeki, a łączą je mosty i kładki przerzucone nad Dunajcem. To właśnie tutaj, nad Dunajcem, zrodziła się tylmanowska tradycja i kultura.

Festiwal Dunajca jest częścią projektu „Szlakiem przyrody i kultury w Dolinie Dunajca” realizowanego przez Gminę Ochotnica Dolna wspólnie ze słowacką Leśnicą.

Realizacja projektu ma celu wzajemne poznanie się mieszkańców przygranicznych Gmin Ochotnica Dolna i Leśnica, jak również poznanie atutów krajobrazowych tutejszego regionu i mało znanego dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. Służyć temu mają zaplanowane w ramach projektu działania, które spowodują wzrost atrakcyjności obydwu Gmin i zwiększenie napływu nowych turystów, wzajemne poznanie tradycji regionu, kultury i dziedzictwa.

W dniu Festiwalu o godz. 9.00 z Tylmanowej wyruszy Rodzinny Rajd Pieszy na Koziarz – szczegółowe informacje wkrótce.

Podczas Festiwalu, na scenie zaprezentują się zespoły regionalne ze Spiszu, Orawy, Podhala, Sądecczyzny. Gościnnie wystąpi zespół Maguranka ze Słowacji. Zagra także Tryptyk, a gwiazdą wieczoru będzie Ciupaga. W trakcie imprezy zostanie zaprezentowana turystyczna strona internetowa, wirtualny spacer oraz aplikacja mobilna powstałe dla Gminy Ochotnica Dolna, zawierające opisy i zdjęcia 150 ważnych i atrakcyjnych miejsc w Ochotnicy i Tylmanowej oraz trasy: biegowe, rowerowe, piesze, narciarskie i tematyczne.

Na festiwalu obecni będą twórcy ludowi, który zaprezentują zebranym swoje prace. Zostanie zorganizowane także kino plenerowe – na wielkim telebimie będą wyświetlone filmy etno „My górale i nasza tożsamość” oraz „Gorczańskie smaki, góralskie nuty”. Będzie też dostępna strefa z atrakcjami dla dzieci i rodzin: zjeżdżalnie, dmuchańce, malowanie twarzy, popcorn, wata cukrowa i in.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału! Szczegóły wkrótce.

 Projekt „Szlakiem przyrody i kultury w Dolinie Dunajca” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest realizowany razem z partnerem słowackim – Leśnicą.

Chcesz być na bieżąco? Mamy newsletter!