79. rocznica Krwawej Wigilii

23 grudnia to pamiętna data w dziejach Ochotnicy. Dzisiaj przypada 79. rocznica dramatycznych wydarzeń, które przyjęło określać się mianem Krwawej Wigilii.

Właśnie tego dnia 1944 roku nazistowski agresor dopuścił się pacyfikacji wsi Ochotnica. Bestialsko zamordowano 56 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, a we wsi rozproszono ogień, doprowadzając do zniszczenia.

By nie dopuścić do zapomnienia, powstał film dokumentalny ,,Krwawa Wigilia”, w którym głos zabierają mieszkańcy Ochotnicy, będący świadkami tego dramatycznego wydarzenia. Bohaterką jest kobieta, która ryzykując własnym życiem, ratowała życie dzieci. Uciekała przed oprawcami wśród palących się domów, krzyków, bezlitosnych oprawców. Całe to zdarzenie nie trwało dłużej niż 20 minut, ale pozostało na zawsze w pamięci ludzi, a opowieści o Krwawej Wigilii przekazywane są młodszym pokoleniom.

 

O dostępności filmu produkcji Stowarzyszenia Promocji Tradycji i Kultury Ludowej Kiyrpecki w reżyserii Pawła Augustyna ,,Krwawa Wigilia” będziemy informować na bieżąco. Do tej pory miał on swoją premierę w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz był emitowany w TVP Kraków.

Przodkowie, to nasi bohaterowie!
Pamiętamy!


Publikowana grafika pochodzi z filmu ,,Krwawa Wigilia”